b_160_160_16777215_00_images_stories_scan_0012-brend-copy.jpgTrimingu īru terjeram veic 7-9 nedēļas pirms izstādes, pielabo pēc 4 nedēļām un 5-7 dienas tieši pirms izstādes. Jums jārēķinās ar to, kādā stavoklī spalva būs izstādes laikā, labāk ņemt dalību mazākā izstāžu skaitā, toties parādīt suni labākā formā, nevis otrādi.

Izstāde – tas ir skaistuma konkurss un lai ieņemtu pirmās vietas, īru terjeram tiešām jāizskatās skaisti, jābūt pareizi sagatavotam, eleganti jāuzstājas ringā. Vertējums izstādē lielā mērā atkarīgs no suņa prasmīgas sagatavošanas un demonstrācijas. Tāpēc, ja jums nav lielas pieredzes, apmeklējiet dažas izstādes kā skatītājs, lai uzmanīgi izpētītu pieredzējušu suņkopju taktiku ringā. Jūs varat apmeklēt demonstrētāju-iesācēju nodarbības vai atrast savam īru terjeram cilvēku, kurš demonstrēs viņu izstādēs (hendleru).

Pirms tam jāiegādājas eleganta izstāžu pavadiņa, kura vairāk atbilst jūsu suņa krāsai – ruda vai tumši brūna. Jau no mazotnes pieradiniet kucēnu parādīt zobus – sunim tas jāuztver pilnīgi mierīgi.

Neazmirstiet uz izstādi paņemt suņa veterināro pasi, bez tās jūs ar suni pat nelaidīs paskatīties, kas notiek izstādes teritorijā. Nepieciešama arī suņa ķemme un izstādes dalībnieka numurs. Ja esat ieplānojuši izstādē ar suni pavadīt ilgāku laiku, tad iesakam paņemt līdzi bļodiņu un ūdeni, guļamvietu sunim (sev – ko gribāt).

Tapāt neaizmirstiet, ka izstāde ir jūsu īru terjera un šķirnes reklāma kopumā. Tieši izstādē jūs varat atrast piemērotu pāri jūsu sunim vai kucei, saimniekus kucēniem utt. Ja jūsu īru terjers tiks izstādīts teicamā formā, pastāv iespēja, ka tieši viņš tiks ievērots. Svarīgs ir viss: garastavoklis, spalvas izskats, kondīcija, vecums, vai suns ir sasniedzis savu labāko formu. Tiesnesis vērtējot pēc redzētā, redz viņu pašlaik, šodien. Nekad iepriekš nevar pateikt, kādi suņi uzvarēs. Ja to būtu iespējams izdarīt, tad izstāžu nebūtu vispār. Tajā pašā laikā, ja suns kļūst par uzvarētāju vairums izstādes, tad viņš ir labs, neatkarīgi no tā, vai jūs tā domājāt vai nē.

Ņemot dalību izstādēs, esiet sportiski! Neaizmirstiet, ka izstādes – tas ir hobijs, un jūs ar to nodarbojaties prieka pēc. Noteikti apsveiciet uzvarētāju, tas atstās par jums labu iespaidu. Jūsu īru terjers vienmēr būs pats cienīgākais un skaistākais, neviens pat nemēģina par to strīdēties!

Lai piedalīties vaislas darbā, jūsu sunim nepieciešams iegūt vismaz divas pozitīvas atzīmes – vērtējumus. Latvijas Čempiona titula iegūšanai laikā (vai vairāk) pie trim dažādiem ekspertiem jāsaņem 3 CAC sertifikāti. Mūsu metiena skaista, perspektīva kucēna tas nesagādās nekādas grūtības. 
 

Un te ir ļoti labs raksts par suņu izstādēm, domāts iesācējiem.


SAGATAVOŠANA IZSTĀDEI
Suņa izstādīšana ringā
Džein M. Anderson.

Ļaujiet man sākt ar to, ka šis raksts ir paredzēts iesācējiem suņu izstādīšanā. Iespējams, ka Jūs nekad neesat bijis izstādē vai esat izstādījis suni ringā tikai pāris reizes. Dažas lietas, ko es teikšu, var likties pārāk elementāras. Ja mans tonis Jums šķitīs nedaudz aizbildniecisks, tad es to nevēlējos, atvainojiet.

Iespējams, ka no malas šķitīs, ka izvest suni ringā ir ļoti vienkārši. Šādu iespaidu arī ir jārada. Jo brīvāk izskatās suņa izstādīšana, jo vairāk tas prasa darba.

Daži cilvēki dod priekšroku samaksāt par izstādīšanu profesionāliem hendleriem. Taču, ja jūs spējat kustēties ringā un lieliski izstādīt savu suni, tad ir labāk to nedarīt. Es zinu handleru, kurš izstāda suņus ratiņkrēslā. Jā, kustībai tādējādi ir nepieciešama palīdzība no malas, bet visu darbu ar suņiem cilvēks veic pats. Un panāca dažas ievērojamas uzvaras.

Neskatoties uz to, ka man ir daži ļoti labi draugi – profesionāli hendleri (viņi nopelna sev dzīvei, izstādot ringā citu cilvēku suņus), es aicinātu jūs izstādīt savu suni pašiem. Tā ir ļoti vērtīga pieredze.

Kas ir tiesneši?

Parasti, eksperti gadiem nodarbojas ar kinoloģiju; daudzi no viņiem - slaveni audzētāji, kas ir sasnieguši lielus panākumus savas mīļākās šķirnes pilnveidošanā. Lai iemācītos izvēlēties labāko no labākajiem, viņi pietiekoši ilgi mācās, kārto sarežģītus eksāmenus, kas dod tiesības tiesāt sākumā vienu, tad vairākas šķirnes. Eksperti iepazīst standartus - aprakstus, kas dod priekšstatu par ideālu šķirnes pārstāvi. Stingri runājot, suņiem nav jāsalīdzinās vienam ar otru - katrs no tiem tiek novērtēts saskaņā ar standartu. Tas arī dod tiesības dažādu šķirņu suņiem iziet vienā ringā.

Godīga tiesāšana?

Tas ir provokatīvs jautājums! Visā pasaulē ir lieliski eksperti. Tomēr ir arī tādi, kas, šķiet ir lasījuši citus standartus - ne tos, kurus jūs esat lasījuši. Ne man vienīgai ir tāds priekšstats par ekspertu: viņš profesionāli strādā ringā, respektējoši attiecas pret suni un hendleri, piešķir pirmo vietu objektīvi labākajam sunim. Lielākā daļa cilvēku no kinoloģijas pasaules ar cieņu attieksies pret tāda cilvēka lēmumu, neatkarīgi no tā, kam pieder ringa uzvarētājs. Labākā suņa uzvarā nav nekas nepareizs. Tomēr, mums visiem būs problēmas, ja sāks uzvarēt sliktākie.

"Face controll" nozīmē, ka tiek novērtēts tas, kurš ienāca ringā ar suni – pazīstams hendlers vai audzētājs, un suņa kvalitāte zaudē savu nozīmi. Jā, arī tas notiek ... Lai novērstu šādu praksi, tiek pielikts daudz pūļu.

Uz ko eksperts pievērš uzmanību?

Eksperts pievērsīs uzmanību uz sekojošo (salīdzinot ar standartu):

Kopējais iespaids par suni

Jūsu sunim ir jābūt labi sagatavotam, atbilstoši standartam. Dažās valstīs pieņemts sagatavošanas stils, maksimāli pietuvināts dabīgajam suņa izskatam, nevis "glamūrs". Vispār, jums ir jāseko pieņemtajām tradīcijām jūsu valstī. Jums var būt nepieciešama palīdzība grūmingā - šeit jūs varat atklāt daudz trikus un nianses. Protams, tās ir absolūti legālas metodes, lai palīdzētu ātrāk sasniegt panākumus.

Kustības

Jums ir jāsaprot ar kādu ātrumu ir jākustas jūsu sunim, lai attīstītu vajadzīgo kustību. Dažām šķirnēm ir jākustas lēnām un citām - lielā ātrumā. Piemēram, Čau-čau izstāda relatīvi lēni, bet Vācu dogam jākustas ātri, lai parādītu ekspertam, ka suns var saglabāt tempu, kas nepieciešams darba veikšanai, kuram šī šķirne ir radīta. Bieži cilvēki kļūdās, izvēloties savam sunim nepareizu ātrumu. Ja šaubāties – palūdzat palīdzību no malas.

Jūs palūgs pārvietoties pa ringu pēc noteiktas shēmas. Bieži lūdz izpildīt trīsstūri, tad eksperts var novērtēt suņu kustību no aizmugures, priekšas un sāniem.
Suns ar sliktām kustībām reti kļūst par ringa uzvarētāju.

Stāja

Lai jūs iemācītu savu suni apstāties un saskaņā ar prasībām nostāties stājā, būs nepieciešama prakse. Jums jāapgūst kā "brīvā” stāja, tā arī "piespiedu", kad suns tiek nostādīts ar roku palīdzību; tās abas ir nepieciešamas. Jauna suņa apmācība prasīs laiku. Pēc manām domām visefektīvākā metode ir apmācība ar pozitīvu emociju izmantošanu.

Jums ir jāmāk nostādīt suni mazāk nekā desmit sekundēs, bet brīvajā stājā - tūlīt pēc izpildītas "trīsstūra" figūras.

Temperaments

Suns, kurš neizrāda ringā savu temperamentu nedrīkst uzvarēt. Lielākā daļa jauniņo suņu izstādē nav pārāk priecīgi, tie var nervozēt, tāpat kā to hendleri. Tomēr suns nekad nedrīkst izrādīt agresivitāti. Diemžēl daži agresīvi suņi nokļūst izkārtojumā, kas tiem dod iespēju nodot pēcnācējiem savu raksturu.

Kurāža

Ak, vai, tas ir grūti! Eksperts cer redzēt cik ieinteresēti jūsu suns reaģē uz notiekošo. Daudzas uzvaras ir zaudētas sakarā ar to, ka suns bija pārāk "karsts", vai arī “mierīgs”, lai parādītu nepieciešamo ieinteresētību.
Jūs varat ar tiesībām uz to, lietot mazus našķu gabaliņus vai mazas rotaļlietas, lai parādītu ekspertam jūsu suņa ieinteresētību.
Piezīme: Daži eksperti nepieļauj našķu un/vai rotaļlietu izmantošanu ringā.

Ko darīt ar pavadu?

Pārliecinieties, ka jūsu sunim ir nopirkta piemērota izstāžu pavadiņa. Jums to ir jāizmanto tikai izstādēs. Tā nav pavada, ar kuru jūs vedīsiet suni pastaigā uz parku.

Parasti izmanto tā saucamo "cilpu" vai savelkošos ap suņa kaklu ķēdīti. Personīgi es, dodu priekšroku izstāžu pavadiņām, kas nenovērš uzmanību no suņa, tas ir - spilgti rozā ir izslēgtas.

Lūdzu, ievērojiet: ja jums ir liels un/vai spēcīga suns, izvēlaties izstādei pietiekami izturīgu pavadu.

Tāpat jābūt uzmanīgiem ar pavadas garumu. Patiesībā, jums jāspēj ātri savākt pavadu rokās – tas ir, tā nedrīkst būt pārāk gara. No otras puses, tā jums ir nepieciešama pietiekami gara, lai dotu sunim pietiekamu brīvību, lai parādītu kustības ringā.

Lai savāktu rokā pavadu ir nepieciešama prakse. Pavadas gals nekad nedrīkst karāties no jūsu rokas un izjaukt patīkamo skatu, kuru jūs mēģināt izveidot. Vai jūsu suns skrien brīvā vai nostieptā pavadā – ir atkarīgs no paša suņa darbības. Personīgi es, labprātāk darbojas ar brīvi nolaistu pavadu. Jebkurā gadījumā, ir nepieciešama prakse: izstādes rings - nav piemērota vieta mācībām.

Kā ģērbties?

Labi, jūs esat strādājuši ar suni un to lieliski sagatavojuši. Pilnīgam kopskatam ir nepieciešams arī atbilstoši izskatīties.

Vispār nebūtu slikti apģērbties tā, kā jūs apģērbtos uz tikšanos ar potenciālo darba devēju vai runu auditorijas priekšā. Un tiešām, bieži izejot ringā, jūs nokļūstat lielas auditorijas priekšā.

Pārliecinieties, ka jūs izskatāties lieliski. Piemeklējiet drēbes, kuru krāsa nesakrīt ar jūsu suņa krāsu. Vēlams - vienkrāsains, bez puķēm, be apļiem u.c. Ģērbjaties konservatīvi. Pārbaudiet, vai jūsu frizūra un grims ir kārtībā.

Pirms iziešanas ringā, pārliecinieties, ka jūsu kabatās neskan sīknauda vai atslēgu saišķis. Pat tad, ja ir ļoti karsts, noņemiet cepuri un saulesbrilles.

Ko darīt ringā?

Neatkarīgi no situācijas, jums vienmēr jārīkojas profesionāli, jābūt pieklājīgam un neaizmirsti par pasākuma sportisko pusi. Daži cilvēki uzvedas ringā visapkaunojošākā veidā. Neņem pie sirds nekorektu rīcību un komentārus. Visticamāk, eksperts un skatītāji arī to pamanīja. Esmu dzirdējusi par daudziem gadījumiem, kad par hendlera uzvedību tika samazināta suņa novērtējums. Personīgi es domāju, ka, ja tāds gadījums ir noticis, tad hendlerim jāatstāj rings līdz izstādes beigām.

Kad jūs izstādāt suni, apejieties ar to kā ar dārgumu, kas, protams, tā arī ir. Cieniet sevi un savu suni. Piemēram, ja karstā dienā, jums ir iespēja pārvietoties ēnā, tad jums ir tiesības uz to.

Smaidiet! Pārāk bieži ringos nākas redzēt drūmas sejas. Bieži vien cilvēki pat neapzinās, ka viņi tā izskatās. Man bija nepieciešams sevi trenēt un jautāt draugiem, lai pārliecinātos, ka es vairs ringā neraucu seju. Ir grūti smaidīt, kad jūs esat aizņemts vai nervozējat. Bet ar laiku jūs to apgūsiet.

Visticamāk, pēc kāda laika jūs iemācīsieties baudīt uzturēšanos ringā. Es zinu, ka sākumā ļoti nervozēju. Bija jāapmeklē daudzas izstādes, lai iegūtu nepieciešamo pārliecību.

Ja jums ir bijusi slikta diena, tad tā arī ir daļa no spēles. Dažas dienas būs lieliskas. Izbaudiet visas variācijas, ievērojat kļūdas un pētiet iespējas.

Kas notiks vēlāk?

Viss iepriekš teiktais - tikai maza daļa no tā, ko jums vajadzētu zināt. Kontaktējaties ar cilvēkiem, lasiet vairāk grāmatas. Paņemiet krēslu un pavadiet dažas stundas pie ringa, novērojiet cilvēkus, kuri izstāda savus suņus. Jūs redzēsiet viņu stiprās un vājās puses. Lieliski, ja jūs veiksiet pierakstus, kurus jūs varēsiet vēlāk pārlasīt. Jūs varat iemācīties no hendlera gan daudz slikta, gan arī laba. Neaizmirstiet par to!

 

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website