Этот «теплый» рассказ о рыжем ирландском терьере придется очень кстати тому, кто загрустил и забыл о том, что солнце, тепло и лето обязательно вернутся!
Эта история началась в некий период моей жизни, когда мне очень не хватало тепла и понимания: наверное, слишком много всего свалилось на мою голову. Тогда в моем маленьком доме жили только три собаки – лабрадоры. Потрясающая порода, но при своей кажущейся простоте – очень сложная в выращивании. Мои взрослые лабрадоры способны понимать меня с полувздоха, полуулыбки, могут жалеть и оберегать, например добровольно сокращая прогулки, если я нездорова. Но до этого, как любой энергичный подросток, лабрадор может натворить такого, что остается только фильмы типа «Марли» снимать. Думаю, именно поэтому сейчас так много лабрадоров-отказников. Чтобы вырастить лабрадора, к 3-4 годам довести его «до ума», нужно много сил, а у меня их в тот период не было. Я – «Акелла», «вожак» - уже не светилась силой, просто устало ковыляла домой с работы, и, видя меня, моя стая недоумевала.
Ирландский терьер не был бы особенной собакой, если бы кроме традиционно «терьерских» качеств – смелости и выносливости – не обладал удивительным характером. «За этими карими глазами видишь настоящий человеческий мозг», – писал Джек Лондон в «Джерри-островитянине», одном из двух своих романов, главными героями которых были ирландские терьеры. К тому же эта порода – воплощение симметрии, пропорциональности и гармоничности. В уходе проста, в содержании недорога. Хотите стать членом закрытого клуба? Заведите ирландского терьера!
Президент Ассоциации Ирландских Терьеров Великобритании, Эдна Ховард Джонс, рассказала о своих 70-ти с лишним годах в породе, любовь к которой оставалась неизменной. Одна из известнейших ирландисток ХХ века знакома русскоязычным читателям благодаря книге "Ирландские терьеры", переведенной и изданной в России в 1992 году.
Удар! Худенький, чумазый мальчонка волком завыл, сжимая дрожащими пальцами ещё минуту назад крепко натянутый поводок. А теперь поводок безжизненно повис, ставший таким же неподвижным, как и пёс, пристёгнутый к нему. На мокром от дождя асфальте съёжилась маленькая хрупкая фигурка хозяина собаки. Замечательной, весёлой, огненно-рыжей, мохнатой собаки с растрёпанной, волосатой, смешной мордой и задорно торчащими жёсткими усами, только что так увлечённо игравшей с ним.
Īstu īru terjeru raksturo arī viņa vilna. Tieši šajā jautājumā ir dažāds skatījums gan pazīstamiem audzētājiem, gan ekspertiem, kas ir par iemeslu uzsāktām bezjēdzīgām diskusijām par „īstu īru terjera” vilnu. Tādos gadījumos ir vērts atgriezties pagātnē: manās rokās nonāca 1958.gadā izdotā Dr.E.S.Montgomery grāmatas „The complete Irish Terrier” kopija, kurā lieliski raksturoti dažādi vilnas tipi. Man tā bija ļoti noderīga.
Senā dziesmā dzied, ka viņš ir „nabaga sargs, zemkopja draugs un aristokrāta mīlulis”. Viņā atspoguļojas aristokrāta izsmalcinātā elegance apvienojumā ar parasta kranča izturību un prasību trūkumu.
Īru suņus var atpazīt no pirmā skatiena! Kur gan vēl var redzēt tik harmonisku pilnīgi pretēju īpašību apvienojumu: lepnums un paklausība, paškontrole un maiga pieķeršanās, drosme, pašaizliedzība un rotaļīgums? Šis īpašību kopums ir raksturīgs kā vislielākajam īru sunim – īru vilku sunim, tā arī Keriblū terjeram, bet īpaši godīgā formā mūsu draugiem – īru terjeriem.
Protams, vairums no mums ir lasījuši šķirnes cienītājiem neaizmirstamos amerikāņu rakstnieka Džeka Londona veltītos īru terjeriem literāros darbus: "Salinieks Džerijs” (“Jerry of the Islands”) un "Maikls, Džerija brālis” (“Michael, Brother of Jerry”). Lai gan daudz no šiem piedzīvojumu romāniem šodien nav pieņemams, mēs tāpat, kā gandrīz simts gadus atpakaļ, turpinām citēt un neapzināti atcerēties kodolīgas frāzes, kas ir veltītas mūsu bārdainajiem suņiem. Cik daudz pasaulē ir īru terjeru, nosaukto Džerija un Maikla vārdā? Cik daudz cilvēku ir iegādājušies sev īru terjerus šo grāmatu iespaidā? Iespējams, ja nebūtu Džeka Londona, tad rudie terjeri būtu aizgājuši aizmirstībā, tāpat kā citas šķirnes... Tikai nesen aizdomājos, ka es zinu ļoti maz par šo literāro darbu autoru, tad sāku meklēt. Lūk, arī ir šo nelielo meklējumu rezultāti...
„Īru terjers, iespējams, ir visskaistākais suns uz pasaules. Viņš neizšķiež savu nenovērtējamo padevību un uzticību ikvienam pretimnācējam, kurš uzsāk sarunu ar viņu. Bet cilvēkam, kurš iekarojis viņa sirdi un cieņu, īru terjers līdz savai pēdējai stundiņai būs draugs, aizstāvis, lielisks rotaļu biedrs un līdzjūtīgs mierinātājs. Viņš ir vecās, nemirstīgās skolas īru džentlmenis, sākot ar kāju pirkstiņiem un beidzot ar rudo galvu. Viņa sirds ir vismaz trīs reizes lielāka par ķermeni, gaiša un tīra kā klejojošam bruņiniekam. Viņš nekad pirmais neuzsāks cīņu, bet ne par collu neatkāpsies, ja kautiņš tiks uzspiests. Piedevām īru terjera raksturā ir kāda īpašība, kas saistīta ar psihi un kuras nav gandrīz nevienas citas šķirnes sunim – tas ir zināms misticisms, kas saistīts ar viņa senču dzimteni.”
Alberts Paisons Tehūns