Ja jūs agrāk neesat saskāries ar terjeriem, šnauceriem vai citiem ietiepīgu, viltīgu, pietiekoši patstāvīgu un radošu šķirņu suņiem, jums var rasties zināmas problēmas ar Īru terjeru audzināšanu. Lielākā daļa “problemātisko” suņu ir “ielaisti” psiholoģiskā nozīmē, nodarbību un uzmanības apdalīti. Ja jūs esat nolēmuši nopietni nodarboties ar savu četrkājaino, tad agrāk vai vēlāk jūs “atradīsiet ceļu” uz sava rudā sirdi. Saprātīgas mīlestības priekšnosacījums ir uzmanība pret suņa vajadzībām un suņa psiholoģijas zināšanas, kuras vēl joprojām nav zaudējušas savu vērtību! Es nepiekrītu tiem, kas apgalvo, ka Īru terjers ir suns tikai pieredzējušiem saimniekiem. Nē un vēlreiz nē! Īru terjers var viegli kļūt par suni nr.1 un par pašu mīļāko šķirni turpmākajā dzīvē, kam ir daudz apliecinājumu.

Neapstrīdami, kucēna audzināšana un apmācība sākas ar mirkli, kad viņš nokļūst jūsu mājās, tāpēc dresēšanas sākums nav stingri noteikts. Vilšus vai nevilšus kucēnam dažādas iemaņas iestrādājas jau no dzimšanas, un viņa apmācība-dresūra notiek pastāvīgi visas dzīves garumā.

Kucēni piedzimst ar dažādām iedzimtām īpašībām. Vieni vieglāk, citi grūtāk padodas audzināšanai un dresēšanai, tomēr sliktā rīcībā jāvaino nevis kucēns, bet viņa saimnieks – par kļūdām un nepareizām rīcībām. Kucēni nedzimst ar sliktām nosliecēm, bet tādi kļūst sliktas pieskatīšanas un nepareizas audzināšanas rezultātā.

Pirms sākat nodarboties ar dresūru, centieties izprast apmācības jēgu un turpmāk pie tā stingri turieties. Pirmais un galvenais – esiet pacietīgi un savās rīcībās pakārtoti, ja aizliedzat kaut ko, tad tam jābūt aizliegtam uz visu laiku vai otrādi. Nepieciešams pārdomāts ikdienas kucēna audzināšanas darbs – pacietību un neatlaidību! Kucēnam ir jāsaprot, par kādam darbībām viņu atalgo ar glāstiem un kārumu, par kādiem – soda. Suņi mūs mīl un ciena par mūsu raksturu, nevis par fizisko spēku! Ar šo vēlos teikt, ka viena sodīšanai ir pietiekoši ar apsaucienu, bet citiem — vairāk vai mazāk vieglu uzšaušanu vai jūtamu pavadiņas rāvienu. Vēl simts gadus atpakaļ speciālisti īru terjeru šķirnē atzina, ka reti kuram tas nāca par ļaunu (E-H.Džons). Kucēni nedzimst ar sliktām nosliecēm, bet tādi kļūst sliktas pieskatīšanas un nepareizas audzināšanas rezultātā un pie tā ir vainojams saimnieks. Ja kaut kas ir palaists garām — vēlāk nāksies to kompensēt.

Parasti mazi kucēni ļoti labi reaģē uz paaugstinātu saimnieka balsi. Centieties nezaudēt šo vērtīgo īpašību, nekad "nelaidiet vārdus vējā”, apstipriniet komandas ar īru terjeram patīkamu vai nepatīkamu darbību!

Komandām jābūt izrunātām ar vienādu intonāciju, īsām un skaidri. Pēc katras pareizi izpildītas darbības īru terjers jāpaslavē, jāapmīļo. Ja gribat lai jūsu suns būtu paklausīgs un nosvērts, centieties nepielietot sāpīgu fizisku sodu. Šādā veidā jūs negūsiet ātrus rezultātus, toties dresūra jūsu sunim vienmēr būs svētki. Svarīgi "neatsist” kucēnam apmācības prieku, bet nedrīkst ļaut viņam arī pilnu rīcības brīvību, jo vēlāk ar to būs grūti cīnīties.

Nekad nemāniet īru terjeru — ja pateicāt, ka iesiet laukā, tad dariet to. Sekojiet šiem vienkāršajiem noteikumiem un, ticiet man, jums nebūs problēmu. Piemēram, lai kucēns negrauztu mēbeles un citus sadzīves priekšmetus, kas nereti notiek kad viņš paliek viens, neaizmirstiet atstāt viņam dažādas rotaļlietas.

Ir vēl viens moments — īru terjeram ir jābūt interesanti jūsu sabidrībā. Interesantāk paspēlēties ar jums, nekā padzenāt kaimiņu kaķi. Interesantāk pieskriet uz saucienu, nekā aizskriet līdzi citam sunim.

Man nekad nav nācies sastapt nelabojami niknus un nepaklausīgus Īru terjerus, kurus, piemēram, nebūtu iespējami trimmēt vai tml. Īstajiem medību terjeriem raksturīgais niknums un nepiekāpība Īru terjeriem ir maksimāli izskausta, to vēsturiskajā nozīmē tie ir daudz universālāki un lojālāki pret savu apkārtni. Tiem, kas domā, ka īru terjers ir ruds foksterjers, ļoti maldās un to atzīst to tuvāk iepazīstot Īru terjeru. Īru terjers ir spējīgs patstāvīgi pieņemt lēmumus, tomēr viņš nav pastaigu vienatnē piekritējs un nekad neizlaiž saimnieku no sava redzesloka (protams, pie nosacījuma, ka saimnieks rada tam apstākļus). Mani suņi vienmēr pastaigājas netālu no manis, reaģē uz katru manu kustības virziena izmaiņu.

Īru terjers - augsti intelektuāla būtne, kurš ir spējīgs būt ļoti paklausīgs, bet arī uzminēt jūsu domas, apsteidzot jūsu darbību, smalki jūs izjust. Tomēr, neviens kucēns tāds nedzimst. Lai nostiprinātu savstarpēju sapratni, pēc iespējas vairāk kontaktējaties ar suni — spēlējaties un sarunājaties. Atkārtojot vienas un tās pašas frāzes, suns tās ātri iegaumēs un jūsos ieklausīsies, reaģēs uz pazīstamiem vārdiem. Iemāciet suni (daudzi no mūsu mīluļiem iemācas to paši) atpazīt visus ģimenes locekļus pēc vārdiem. Noteikti iemāciet savu suni spēlēt paslēpes un meklēt cilvēkus vai priekšmetus. Pēc iespējas vairāk spēlējieties ar savu audzēkni, izdomājot arvien jaunas un jaunas spēles. Tipiskas rotaļas ir «mešana» un «atņemšana», bet pielietojot fantāziju, var izdomāt to lielu dažādību.

Jūs varat nedresēt suni pierastajā tā vārda nozīmē, bet gan spēlēties ar to — un tā būs pietiekoši, lai vienmēr saprastu viens-otru. Spēlējoties suns var apgūt daudzas nopietnas lietas.

Ja jūs izlemsiet apmācīt savu īru terjeru adžiliti — uz priekšu! Tas ir lielisks laika kavēklis gan divkājainajiem, gan četrkājainiem Tas sagādās jums milzīgu gandarījumu un attīstīs jaunas jūsu četrkājainā partnera īpašības, bet liekas, ka kustīgajam un apķērīgajam īru terjeram šis sporta veids ir speciāli izdomāts... Lēcieni un kustības blakus mīļotajam saimniekam — tas ir tas, no kā Īru terjers saņem patiesu baudu. Papildus, tā ir lieliska fiziskā un intelektuālā slodze!

Ja ir iespēja, tad vienmēr ņemiet kucēnu sev līdzi. Tas labi atsaucas uz jauna īru terjera psihi, to socializē un disciplinē. Sunim jāmāk iekļauties jebkurā kompānijā, nekļūstot par apgrūtinājumu. Visi Īru terjeri ar to komunikabilitāti, jautrību un optimismu dzīvē ir radīti gan pastaigām mežā, gan iešanai ciemos. Viņš ar prieku skries blakus divritenim, pavadīs jūs laivā, rotaļāsies sniegā, kad jūs nolemsiet paslēpot vai vilks uz priekšu, ja izlemsiet pavizināt savu bērnu ar ragaviņām. Patiesi universāls suns, kura galvenais uzdevums — būt kopā ar saimnieku. Jūsu Īru terjers visvairāk dzīvē vēlas kļūt par jūsu neatņemamu sastāvdaļu, neatsakiet viņam to!

Nesatraucieties, ja jums un jūsu audzēknim kaut kas neizdodas. Mēs palīdzēsim jums īru terjera audzināšanā, ieteiksim labākos dresēšanas speciālistus. Galvenais, nekautrējieties jautāt, jo visiem jautājumiem ir rodamas pareizas atbildes.
 

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website