Ilona Lablaika.Pirmo reizi īru terjeru ieraudzīju suņu izstādē un “iekrita sirdī”. Kad meklēju sev suni, apdomāju dažādas šķirnes, bet kaut kā īsti nebija tas, ko vajag. It kā viss atbilst, tikai mazas dzirkstelītes nav. Un tad pēkšņi sludinājums – pārdod īru terjera kucēnus! Tepat Latvijā! Zvanīju, sarunāju, braucu skatīties, katru nedēļu pie sava kucēna ciemos – viss kā vienā elpas vilcienā. Tagad tas ir mans “lielais” suns Rado. Otrs ‘mazais”, kas faktiski jau ir mazliet lielāks par vecāko izaudzis – Aidans, tika atvests vēlāk no Vācijas.

 

Man tie ir ideāli suņi. Pēc izskata skaisti, man patīk dzīvnieki vienā krāsā – ne tikai suņi, bet arī zirgi, kaķi. Un viņiem krāsa ir īpaša – kā zelts, saulē mirdz. Izmērs tieši tik liels, lai varētu sēdošam saimniekam galvu klēpī ielikt un acīs ieskatīties. Pietiekoši liels, lai varētu tikt līdzi cilvēkam un jātniekam, bet pietiekoši mazs, lai varētu vajadzības gadījumā arī uz rokas paņemt (ap 15 kg). Taisnība, ko saka par kaķa grāciju – skrien tikpat viegli, actiņas ar ķepu mazgā. Īpatnēji palēcieni – kā stirnai, tieši gaisā. Uz galda uzlekšana ir nemanāma kustība - te suns stāv uz grīdas, te jau uz galda. Uzlidoja. Veikls, kustīgs, nenogurdināms, bet ja saimnieks strādā pie datora, tad suns guļ zem galda.

Patstāvīgi domājošs suns, saimniekam jābūt tālredzīgam, lai spētu paredzēt gājienu uz priekšu. Vai arī suns ātri pārņem vadību. Viņš ir mājas saimnieks, kurš pārrauga savu teritoriju. Par svešinieku brīdina ierejoties, bet ļauj saimniekam izlemt, vai tas ir draugs. Viņi vispār nezin, kas ir bailes, tāpēc jo vairāk jāsargā, lai neiekuļas nepatikšnās. Nekādu briesmu priekšā neatkāpsies, bet pats ķildu nemeklēs. Ar suņiem un citiem mājdzīvniekiem satiek labi. Pat ar kaķiem, trušiem u.c

Īru terjerus jokojotiesdēvē par īru teroriem, dēļ viņu rakstura un tādēļ, ka grūti padodas dresūrai. Pareizāk, viņiem ir citi uzskati par dzīvi.

Var to lielo enerģiju novirzīt arī sakarīgā gultnē. Piemēram, dodu suņiem plucināt vecas iepakojuma kastes no veikaliem u.c. tas viņam darbs - sagatavot kastes kurināšanai. Eksperts lielu kasti sadīrā driskās 1 dienā. Klasisks stāsts no īru terjeru saimniecēm: īru terjers skrien pa ciemu ar saimnieces intīmu veļas gabalu zobos. Jo vairāk jezgas var sacelt, jo skaistāk. Kur dabū? Norauj no veļas šnores, piemēram. Viņi lec augstu, 1,5 m sētu var pārvarēt.
Saimnieka un terjera “ saruna” ļoti atšķiras no saimnieka un, piemēram, labi apmācīta VAS sarunas. Saka, ka VAS gaida komandu, lai to izpildītu, terjers - lai apstrīdētu. Katrā ziņā viņš novērtē un zibenīgi izlemj vai ir vērts klausīt. Kamēr interesanti, klausa pat labāk par to pašu mācīto VAS. Dārzā pietiek uzsaukt "Rado, šurp! Aidan, šurp!", kad jau var dzirdēt kā zeme rīb, kad 8 ķepas nes šurp 2 suņus. Kad apnīk – nu cik tad var! ĪT ir neatkarīgs, bet arī ļoti asu prātu, Varbūt, ja cilvēks ir no ārkārtīgi skaļi un nervozi reaģējošajiem, tad kopā iznak kaut kas traks, bet manuprāt suns vienkārši ir dzīvīgs un darbīgs.

Es mierīgi varu pieņemt viņu neatkarīgo dabu. Labi apmācītus (!) viņus var ņemt līdzi gandrīz visur. Bet pie saitītes - viņu pašu drošības labad. Esam bijuši arī kafejnīcās, sanāksmēs un svešvalodas kursos.

Daudz mūsu nav, ne Latvijā un pat ne pasaulē. Labi, ka tā nav modes šķirne, nezinot raksturu un īpatnības, var arī sanākt nesaprašanās. Ja cilvēks cer uz tāda rakstura suni kā kaimiņam, bet dabū šādu neatkarīgu karstgalvi…...

 

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website