Marianna Orlova.Mans rudais draugs pie manis nokļuva visai brīnumainā veidā - četrus gadus atpakaļ, kad mūsu taksis bija pavisam novecojis un ārsti viņai prognozēja pēdējos dzīves mēnešus. Mūs pārņēma bailes, ka paliksim bez suņa un nolēmām, negaidot, pirms tās pazaudēšanas, paņemt otru. Es un mans vīrs nebijām izteikti kādas šķirnes piekritēji, tomēr kopš bērnības mūsu mīluļi bija suņi līdzīgi Fiļai no "Ar labu nakti, mazuļi". Erdelterjeru šķirne pilnībā atbilda šim tēlam, tādēļ tā arī kļuva par mūsu izvēli. Kā arī nolēmām, lai arī kāds vārds tam nebūtu rakstīts dokumentos, mēs noteikti mūsu draugu nosauksim par Braidu - skanīgi, cēli un izteiksmīgi. Kad viss bija izlemts, man rokās nonāca grāmata par Īru terjeriem - šķirni, par kur es tad vēl nekā nezināju. Es rūpīgi to pāršķirstīju un manu acu priekšā atkal atdzima īsta suņa tēls no manas bērnības.

Es tad vēl nezināju, ka mans suns mani jau gaida, man pat nenācās to meklēt. Šajā pat dienā zooveikalā, kur es strādāju, ienāca Ksenija, mēs sākām runāt un izrādījās, ka viņa pārdod Īru terjera kucēnu, mājas to sauca Tiša, bet dokumentos bija rakstīts - Braids. Kad es izdzirdēju tā vārdu, man notrīsēja sirds - sakritība bija neiedomājama. Tikai nesen biju uzzinājusi par šīs šķirnes esamību, un jau nākamajā dienā kopā ar vīru braucām skatīties kucēnu! Kad tu satiecies tieši ar to, kurš tevi meklē un gaida - tas ir neaizmirstams brīdis. Acumirklī bija skaidrs, ka tas ir mans suns - viņš ieleca mašīnā, sekoja man pa pēdām, sēdēja pie kājām.

Viņa brūnās acis arī tagad nav mainījušās, tās tāpat ir mīlestības un uzticības pilnas, it kā sakot: "Esmu tavs! Es esmu ar jums! Vienmēr un visur!". Viņš runā ar savu skatienu. To nav iespējams piemānīt. Ja esmu aizņemta ar kādu darbu un nevaru veltīt viņam laiku, Braids to zina un nekad neprasa man uzmanību un pacietīgi gaida. Bet kad es atbrīvojos un pievēršos viņam, tā priekam nav robežu: viņš lec, skrien pakaļ savai rotaļlietai. Ir ļoti smieklīgi vērot kā viņš izvēlas ar kādu rotaļlietu spēlēties: ķer, piemēram, bumbiņu un aicina spēlēties, ja es nereaģēju, tad skrien un ņem citu rotaļlietu, izvēlas ne sev, bet gan man. Starp citu, pret savām rotaļlietām izturas ļoti saudzīgi un pagaidām vēl neviena nav sagrauzta.

Viņš mani ļoti labi saprot, ļoti jūt, uztver katru vissīkāko mana noskaņojuma izmaiņu. Viņš zina visus mūsu rituālus, piemēram, kad es izslēdzu televizoru, uzreiz pagriežas un iet gulēt savā vietā. Kad Braids grib ēst, viņš atnes savuBraids.bļodiņu un noliek tieši man pretī, lai gan viņu neviens to nav mācījis. Bija amizanti novērot, kad Ksenija atnāca viņu trimmēt un viņš pats uzlīda uz tam sagatavotā galda! Mūsu mājās tagad ir kaķēni, kad tie sāk pīkstēt, bet kaķene uztraucas, Braids zina, ka ir jākustas lēnām un uzmanīgi. Tādēļ kaķene uztic viņam sargāt savus kaķēnus, bet Braids labprāt uzmana, lai neviens tos neaiztiktu.

Es neņemos vērtēt šķirni kopumā, bet mūsu Braidam ļoti patīk sargāt. Viņš ir īsts sargs, un kad mēs ar teltīm atnākam uz mežu, viņš uzreiz stājas "postenī", novērojot apkārtni un kļūstot ļoti dusmīgs, ja tuvojas svešinieki. Bez ielūguma uz mūsu pikniku neviens neieradīsies, kā arī attiecībā uz māju, īsumā - no viņa baidās. Viņam ir ļoti labas sarga dotības.

Tas ir mūsu ģimenes suns, jo ar kopā ar šo rudo radību mūsu mājā ienāca saule un prieks. Viņam patīk, kad visa ģimene ir kopā - ja dēls, piemēram, vēlu atgriežas mājās, tad Braids guļ pie durvīm un pacietīgi gaida viņa atgriešanos. Pat vecais taksis, neskatoties uz ārstu prognozēm, atspirga, sāka skraidīt un spēlēties kā kucēns, ir moža vēl līdz šai dienai, neskatoties uz savu piecpadsmit gadu vecumu - pateicoties jautrajam brūnacainajam "dakterītim".

Jā, tas ir rudais brīnums ar jautro dabu un līdzsvarotu nervu sistēmu, jūtīgais un saprotošais dvēseles valodu, spējīgais uztvert cilvēka skatienā jebkuru mazāko garastāvokļa izmaiņu. Tas ir mans suns!

09.2007.

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website