Īru terjeri.Īrijā tika izveidotas četras terjeru šķirnes, kuras būtiski atšķīrās no Eiropā un Anglijā audzētiem terjeriem. Šķirne, kuru tagad oficiāli sauc par Īru terjeriem, iespējams ir vecākā no pārējām Īru šķirnēm. Diemžēl ir saglabājušies pārāk maz dokumentu, kas pamatoti apliecinātu šo faktu.

Vienīgais, kas par īru terjeru priekšvēsturi patiešām zināms skaidri, ir tas, ka viņi tādi bijuši jau daudz gadu pirms pirmā īru terjera parādīšanās izstādes ringā. Tiek uzskatīts, ka sarkanmatainie karstgalvji ir viena no senākajām terjeru šķirnēm. Romantiķi pauž, ka šis šunelis esot bijis paša Svētā Patrika kompanjons.

Pirmo reizi Īru terjeri kā oficiāli atzīta šķirne ir minēti 1875.gadā, kad šīs grupas suņi pirmo reizi tika prezentēti izstādē Glasgovā. Pirmā škirnes izstāde notika Anglijā Braitonā, 1876.gadā.

Vecie arhīvi liecina, ka šķirnes popularitāte auga ļoti strauji. Tomēr par vissvarīgāko gadu Īru terjeru vēsturē var uzskatīt 1879.gadu, kad suns vārdā "Čempions Erins" parādījās zem Aleksandra pils jumta. Šī kuce piederēja Grema k-gam, Belfastas iedzīvotājam, kurš bija daudz ieguldījis šķirnes attīstībā līdz tādai formai, kādā tā ir sasniegusi mūs šodien. Tajā pašā gadā Belfāstā parādījās suns vārdā "Killini Boy", un sekojoša šo divu suņu sapārošana deva daudz čempionus, tostarp "Playboy", "Pagan P", "Poppy", "Pretty Lassie", kā arī "Drolin", kas kļuva par māti čempionam vārdā "Brikbets".

Jāpiebilst, ka šodienas Īru terjeri nedaudz atšķiras no to gadu standartiem. Līdz mūsdienām nonākušā senie avoti apraksta nedaudz atšķirīgu suņa eksterjeru, kas ir atšķirīgs no šodien esošā. Kupētas ausis, īsi apgriezta aste, pārāk smagnējs purns, krāsa atbilst mūsdienu standartiem, asa spalva, tā nav pūkaina un lokaina, kakls ir īsāks un resnāks, vispārējās ķermeņa kontūras vēl nav ieguvušas eleganci.

Ch Breadenhill   Ch Daniell II

Tomēr šķirnes izskats izmainījās tik ātri, ka tālredzīgākie šķirnes audzētāji saprata — lai izstrādātu standarta prasības un izveidot izstāžu klasifikācijas, nepieciešams izveidot klubu. Īru terjeru klubs tika izveidots 1879.gadā, un šodien mēs ar pateicību atceramies cilvēkus, kuri piedalījās pie tā izveides pirmssākumiem, un īpaši aizgājušo Dr.R.B.Keri, kurš daudzu gadu garumā izpildīja kluba goda sekretāra un kasieris pienākumus, un ieguldīja daudz darba šķirnes attīstībai. Pirmajiem kluba locekļiem vajadzēja parādīt savu tālredzību, lai izstrādātu šķirnes standartu un izveidot vērtēšanas kritērijus, kas izrādījās tik veiksmīgi, ka ir saglabājušies līdz mūsdienām gandrīz bez izmaiņām.

Mēs esam šiem celmlaužiem neizmērojamā parādā, it īpaši par atteikšanos no ausu kupēšanas procedūras: 1889,gadā Īru terjeru kluba sanāksmē, Barnett kungs aicināja griesties pie British Kennel Club atbrīvot visus kluba suņus, kas dzimuši pēc noteikta datuma 1889. gadā, no ausu kupēšanas. British Kennel Club piekrita šai inovācijai un atcēla ausu kupēšanu visām suņu šķirnēm, kas piedalās izstādēs šajā valstī.

Īru terjers kļuva par pirmo pārstāvi terjeru grupā, kuru XIX gadsimta beigās British Kennel Club atzina par Īru šķirni.

Šķirnes popularitāte auga ļoti strauji, izstādēs piedalījies ne mazāk kā 27 suņi. 1905.gadā šķirne kļuva jau diezgan populāra, lai paziņotu par sevi savā žurnālā. Pirmais izdevums "Irish Terrier Review" tika izdots 1905.gada janvārī, un kādu laiku tika publicēts reizi ceturksnī.

Laikam ejot, arvien vairāk cilvēku kļuva par Īru terjeru piekritējiem, un 1911.gadā atklāja vēl vienu klubs - Īru terjeru Asociāciju. Par kluba prezidentu ievēl marķīzu Bredpbeinu, vice-prezidentu vietas bija tas gods ieņemt lordiem Grevillam, Dewar, Nyulend un pulkvedim seram Edward Ward. Vēlāk par prezidentu kļuva godājamais grāfs Lonsdale, kas vadīja Asociāciju līdz pat savai nāvei, līdz 1944.gadam. 

Pēc kāda laika tika izveidoti citi šķirnes piekritēju klubi: Ziemeļu Īru terjeru klubs, Dienvidu Īru terjeru apvienība un Skotijas Īru terjeru klubs. Tie visi ir ieguldījuši savus spēkus šķirnes attīstībā savos apvidos, un starp šiem klubiem valdīja lielisks sadarbības gars. Galvenais uz ko balstījās šo klubu darbība, bija Īru terjeru labklājība, nevis personiskās ambīcijas.

Arhīvs mums rāda arī pakāpenisku šķirnes popularitātes samazināšanos, kas sākās divdesmitajos gados. To var izskaidrot ar intereses zušanu par terjeriem Pirmā pasaules kara laikā, kā arī dažu audzētāju vēlmi mainīt modi. Jebkurā gadījumā, tas bija šķirnes popularitātes samazināšanās laiks.Īru terjers.

1933.gadā, neskatoties uz joprojām lielo šķirnes piekritēju skaitu, kucēnu pārdošanas apjomi bija samazinājušies, bet izstāžu ekspozīcijas bija nabadzīgas. Šajā situācijā aizgājušais Gordona Selfridge k-gs spēra patiesi augstsirdīgu soli, lai atmodinātu interesi par šo šķirni, kuru viņš tā mīlēja. Viņš piešķīra vienu no savām slavenā universālveikala Oxford Street nodaļām Īru terjeru izstādes organizēšanai. Tas notika 1933.gada novembrī un to atklāja hercogs Eitons III, kurš bija kaislīgs šīs šķirnes piekritējs. Izstāde bija lieliski organizēta, tajā piedalījās 22 labākie tā laika suņi, kā arī burvīgi kucēni. Īpašnieki suņus bija tērpuši Īru nacionālajos tērpos, un skaisti dekorētajās suvenīru programmās, kuras tika izdalītas visiem apmeklētājiem, bija saraksti ar visu izstādīto suņu vārdiem, to ciltsrakstiem, kā arī šķirnes entuziastu vārdiem un adresēm, sadalot tos pa apvidiem un valstīm, un pielikumā, sniedza ļoti noderīgu informāciju par kucēnu atlasi un apmācību.

Mēs nevaram droši teikt, vai tas bija augstsirdības akts, lai palielinātu sabiedrības interesi par šķirni, un maz ticami, ka interese pieauga šīs akcijas rezultātā, jo tajā laikā cilvēki nebija tik uzņēmīgi pret propagandu, jo īpaši salīdzinot ar šodienām. Tomēr, mūsdienās organizēta šāda līmeņa izstāde, izraisītu nebijušu intereses pieaugumu par šķirni. Visi izstādītie suņi bija lieliski un labi sagatavoti, turklāt izstādījās četri šķirnes čempioni.

Nevar ļaut suņiem ar tādu lielisku raksturu un šarmu aizietu nebūtībā. Tas nenotiks nekad. Ir arī skaidrs, ka šķirne šobrīd atrodas pacēluma stadijā. Kucēnu pieprasījums ir labs, un visi klubi aktīvi darbojas, lai nostiprinātu šķirni un piesaistītu izstādēm patiešām labus suņus. Iesācējus laipni sagaida un palīdz ar padomiem. Tomēr, es nevēlos, lai Īru terjeri sasniegtu zināmu popularitātes līmeni, pie kuras tie kļūs par elitāriem suņiem, kuri aizgriežas no visa un visiem, un tāpēc tiem nav iespēju tālākai attīstībai un progresam. Viss mēs, kas patiesi viņus mīl, jūtam - tie pārāk ilgi suņu pasaulē bija Pelnrušķītes statusā. Tad lai nāk labais princis un parāda tos tiem pienācīgos augstumos.
 

Pēc Ednas Hovard Džonss meteriāliem. Tulkoja J.L.Pavlova, 1993.g.

 

 

 

Pievienot komentāru

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website