Īru terjers.Senā dziesmā dzied, ka viņš ir „nabaga sargs, zemkopja draugs un aristokrāta mīlulis”. Viņā atspoguļojas aristokrāta izsmalcinātā elegance apvienojumā ar parasta kranča izturību un prasību trūkumu.

Īru suņus var atpazīt no pirmā skatiena! Kur gan vēl var redzēt tik harmonisku pilnīgi pretēju īpašību apvienojumu: lepnums un paklausība, paškontrole un maiga pieķeršanās, drosme, pašaizliedzība un rotaļīgums? Šis īpašību kopums ir raksturīgs kā vislielākajam īru sunim – īru vilku sunim, tā arī Keriblū terjeram, bet īpaši godīgā formā mūsu draugiem – īru terjeriem.

Šķirnes vēsture meklējama tālā pagātnē, ir arī pieņēmumi, ka šķirnes veidošanā bijuši iesaistīti milzīgie īru vilku suņi, no kā baidījās jau Romas leģionāri. Tiesa, šī radniecība ir visai attāla. Daudzas mednieku un zemnieku paaudzes turēja terjerus medībām un savu mājokļu apsardzei. Īru terjera senči, kurus atlasīja un sev paturēja cilvēki, bija drosmīgi, mērķtiecīgi un nikni suņi, kas devās tiešā uzbrukumā briesmām un cīnījās līdz nāvei, bet nekad nepameta kaujas lauku.

Standarta „īra” selekcija sākās 19.gadsimta vidū. Selekcionāri izvēlējās kompaktus suņus ar asu rudas krāsas vilnu un kaujiniecisku raksturu. Šķirnes radīšanas procesā suņi ar ļaunu un histērisku raksturu tika izbrāķēti, līdz ar to mūsu līdzgaitnieki ir mierīgi un inteliģenti suņi.

1879.gada 31.martā Dublinā tika dibināts pirmais īru terjeru klubs, kurš apstiprināja šķirnes oficiālo standartu, kas līdz mūsu dienām saglabājies gandrīz bez izmaiņām. Divus lieliskus tā laika suņus ne par velti sauc par šķirnes „mammu un tēti” – tie ir Killiney Boy no Dublinas un Champion Erin no Baltimoras.

Sasnieguši briedumu, Īru terjeri no citiem atšķiras ne tikai ar drosmi, padevību, spēju patiesi mīlēt, bet arī ar aukstasinību, pārsteidzošu paškontroli un atturību. Panākt, lai viņi saniknojas, nav viegli, saimnieka balsij viņi pakļausies ikvienā situācijā, pat kautiņa karstumā. Viņi nekad nekrīt histērijā kā, piemēram, foksterjeri. Šī šķirne nekad nav tikusi pakļauta modes kaprīzēm, tādēļ īru terjeri nav novājināti un ir izturīgi pret slimībām. Šī suņa dvēsele pazīst gan mīlestību, gan skumjas, prieku un naidu, lepnumu, noslēpumainību un humoru.

Īru terjers mūsdienās ir lielisks sargs, uzticams aizstāvis un īstens ģimenes mīlulis, īpaši maigs un draudzīgs ar bērniem – piedalās visās viņu rotaļās, bet visus nostāstus par šo suņu uzticību ģimenei nemaz nevar pārstāstīt. Pirmā pasaules kara laikā šos suņus izmantoja kā sakarniekus. Ir dzirdēti stāsti par īru terjeru vārdā Matroža Kubriks, kurš dienēja uz Kanādas eskadriļas mīnu kuģa Atlantijas okeānā: viņš devis kaujas signālu, kad uzgājis pretinieku zemūdeni, ko nedzirdēja ne cilvēka auss, ne kuģa instrumenti. Piedevām šis suņuks esot jūrniekus uzmundrinājis ar jautru riešanu, kamēr ilgusi cīņa.

Šie suņi tvarsta ūdens atspulgu, lieliski peld, viņi ir pielāgoti ilgstošai skriešanai diezgan ātrā tempā (līdz pat 40 kilometriem stundā, bet īsās distancēs pat 60 km/h). Sakarnieks, sanitārs, pēddzinis – par ko tikai nav gadījies strādāt „īram”! Viņš ticis izmantots arī mīnu un narkotiku meklēšanai. Īru terjers ir godīgs, ja vien šo apzīmējumu iespējams piemērot sunim, tad viņā nav ne mazākās nodevīgās idejas. Neskatoties uz savu nelielo izmēru (tikai 46 – 50 centimetri skaustā), īru terjers nebīstas arī no lielajiem suņiem – zibenīga reakcija un temperaments veiksmīgi kompensē auguma un svara starpību.

Tā kā īru terjers ir domājošs un nosvērts suns, viņš labi padodas apmācībai, tikai nav ieteicams pielietot dresūrā spēka paņēmienus. Kā jau visas inteliģentas būtnes, īru terjers ir ļoti jūtīgs un necietīs, ja pret viņu izturēsies rupji un vienaldzīgi, bet par maigu attieksmi pateiksies ar milzīgu centību.

Īru terjers labi pielāgojas ikvienam klimatam, labi jūtas gan pilsētā, gan laukos. Viņš nemet spalvu, bet atmirušos matus no suņa kažoka divas reizes gadā izplēš ar īpašu paņēmienu – trimingu, tādēļ šis suns būs ļoti piemērots tiem, kam labāk patīk pavadīt laiku pastaigās, nevis dzīvokļa uzkopšanas darbos. Cik nenogurdināms un jautrs īru terjers ir pastaigas laikā, tik mājās nemanāms un mierīgs – tikai acis nodod nepacietību, ar kādu šis suns gaida, kad saimnieks pievērsīs viņam uzmanību.

Padomju Savienības teritorijā pirmie īru terjeri parādījās pēc 1945.gada, bet aktīvs ciltsdarbs tika uzsākts tikai pēc vairāk nekā divām desmitgadēm – septiņdesmito gadu vidū, kad tika ievesti desmit suņi no Vācijas demokrātiskās Republikas. Vēlākos gados tika ievesti arī suņi no Anglijas un Čehoslovākijas.

Kā jau medību suns, īru terjers ir universāls: viņš medī mežacūkas un briežus, ūdrus un āpšus, irbes un pīles; viņu sauc arī par „rudās astes” mednieku, tātad šis suns ir arī lapsu ķērājs. Viņš nesaudzīgi vajā grauzējus, ne velti viņa dzimtenē šo suni iesaukuši par „rudo velnu”. Slovākijas biezajos mežos un kalnu apgabalos īru terjeri veiksmīgi dodas mežacūku medībās. Biezais sniegs viņam nav šķērslis: viņam ir reti sastopama spēja palekties un īsā laikā apskatīt apkārtni, šis lēciens ir ļoti līdzīgs tam, kā lec stirna.

Īru terjeru var izmantot arī aizšauta vai nošauta medījuma meklēšanai, viņš strādā ar augšējo ožu. Tāpat svarīgi arī ir šo suni uzslavēt par dusmām un bezbailību, ar kādu viņš stājas pretī savvaļas kaķiem, lapsām, mežacūkām un cenšas tos aizturēt. Vienīgais, ko šiem suņiem var pārmest, ir tas, ka pa pēdām viņi iet bez balss un nepanes, ka līdzās nošautajam medījumam atrodas vēl kāds suns.

E.Travina, avīze „Kaķis un suns”,
L.Milleres tulkojums

Pievienot komentāru

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website