Džeks LondonsProtams, vairums no mums ir lasījuši šķirnes cienītājiem neaizmirstamos amerikāņu rakstnieka Džeka Londona veltītos īru terjeriem literāros darbus: "Salinieks Džerijs” (“Jerry of the Islands”) un "Maikls, Džerija brālis” (“Michael, Brother of Jerry”). Lai gan daudz no šiem piedzīvojumu romāniem šodien nav pieņemams, mēs tāpat, kā gandrīz simts gadus atpakaļ, turpinām citēt un neapzināti atcerēties kodolīgas frāzes, kas ir veltītas mūsu bārdainajiem suņiem. Cik daudz pasaulē ir īru terjeru, nosaukto Džerija un Maikla vārdā? Cik daudz cilvēku ir iegādājušies sev īru terjerus šo grāmatu iespaidā? Iespējams, ja nebūtu Džeka Londona, tad rudie terjeri būtu aizgājuši aizmirstībā, tāpat kā citas šķirnes... Tikai nesen aizdomājos, ka es zinu ļoti maz par šo literāro darbu autoru, tad sāku meklēt. Lūk, arī ir šo nelielo meklējumu rezultāti...

Īsumā: Džeks Londons (1876-1916), izcils amerikāņu rakstnieks. Pilnais vārds – Džeks Griffits Londons. Dzimis 1876.gadā, trūcīgā ģimenē Sanfrancisko pilsētā. Viņš bija spiests ļoti agri sākt strādāt; bija strādnieks, jūrnieks, kopā ar bezdarbniekiem klejoja pa Amerikas un Kanādas ceļiem. Viņa literārās darbības sākums attiecināms uz 1893.gadu. 90-o gadu beigās, “zelta drudža” laikā, viņš bija arī Aļaskā. Iespaidi no brauciena kļuva par pamatu daudzām novelēm un stāstiem par Ziemeļiem, kas atnesa Džekam Londnam plašu popularitāti. Tādā veidā, zelta vietā liktenis apdāvināja viņu ar iespēju sastapt tā nākotnes darbu varoņus... Neoromantiskās noveles un stāsti par Ziemeļiem, proza par dzīvi uz jūras atspoguļo skarbās dabas poēziju, pašaizliedzīgu drosmi ar smagas fiziskās un garīgās pārbaudes attēlojumu, kuras bieži uzņemas pašlabuma gūšanai. Viņa spalva ir radījusi prosociālo romānu-utopiju “Dzelzs pēda” (1908), autobiogrāfisko romānu “Martins Īdens” (1909) par rakstnieka no tautas likteni, un daudzus citus darbus. Džeks Londons nomira 1916.gadā.

Tāds bija cilvēks, kas slavināja īru terjerus – spilgta personība ar sarežģītu likteni. Protams, viņš aprakstīja šķirni nevis pēc nostāstiem, bet gan pats bija Īru terjeru saimnieks. Diemžēl dokumentālu apliecinājumu šim faktam man nav un dokumentus (fotogrāfiju un pierakstu) man vēl nav izdevies atrast. Tādēļ, mums atliek tikai pārlasīt rakstnieka uzrakstītos romānus, domājams, ka visu, ko Džeks Londons vēlējās mums pastāstīt, viņš ir izklāstījis savās grāmatās...

Romāni “Salinieks Džerijs” un “Maikls, Džerija brālis” vēsta par brīnumainajiem divu brāļu, īru terjeru, piedzīvojumiem, par viņu nesavtību, uzticību un bezbailību pat visgrūtākajās dzīves situācijās. Lūk, ir citāts no vienas no nedaudzajām anotācijām, kas ir visaptverošs un tiešs: “Šīs grāmatas varoņi - īru terjeri, brāļi Džerijs un Maikls. Caur visu vēstījumu caurvijas paralēles starp dzīvniekiem un cilvēkiem. Aizraujoši aprakstot šo ārkārtīgi gudro, drosmīgo, attapīgo suņu piedzīvojumus, rakstnieks cenšas attēlot cilvēka spilgtākās rakstura iezīmes, īpaši to cilvēku, kuru likteņi ir cieši saistīti ar jūru; parāda Zālamana salu iezemiešu ikdienas dzīvi, paražas un tradīcijas”.

Salinieks Džerijs


Ir zināms, ka šie romāni bija rakstīti tad, kad Džeks Londons ar savu sievu devās uz Havaju salām. “Šobrīd es strādāju pie diviem stāstiem par suņiem, - 1915.gada februārī viņš paziņoja savam izdevējam, - katrs aptuveni septiņus tūkstošus vārdus garš. Pirmā stāsta nosaukums būs “Džerijs”, otrais - “Maikls”. Abi šie suņi, Džerijs un Maikls - asins brāļi, un pēc daudziem piedzīvojumiem, gadu nogalē galu galā sagaidīs savu laimi. Šeit lasītājs arī šķirsies no tiem. Es radīju kaut ko svaigu, dzīvu, jaunu; mana suņa psiholoģijas atklāšana sasildīs suņu mīļotāju sirdis un apskaidros psihologu galvas, kuri parasti ir sīvi jebkuras suņa psiholoģijas teorijas kritiķi. Es domāju, ka abas grāmatas jums patiks un ka tās atstās uz lasītājiem labu iespaidu”.

Vēl vienā anotācijā par pirmo piedzīvojumu romānu teikts: "Džerijs - neparasti gudrs un drosmīgs suns, kurš pieredzēja Zālamana salās daudzus neparastus piedzīvojumus, tostarp pabija kanibālu rokās. Tostarp romāns attēlo tās nežēlīgās metodes, kādas Rietumu kolonisti izmantoja, uzspiežot savu kārtību vietējiem iedzīvotājiem”. Tajā, ar kapteiņa Van Horna, viena no romāna personāžiem, vārdiem Džeks Londons izsaka frāzi, kas kļuva par savdabīgu šķirnes vizītkarti: “Tu esi saspringtu nervu kamoliņš ar zelta sirdi, un tas viss ir ietīts zelta ādiņā. Džerij, tu zelts, tīrs zelts, un visā pasaulē nav otra tāda suņa. Tev zelta sirds, mans zelta suns.”

Darbs “Salinieks Džerijs” bija pabeigts 1915.gada vasarā, bet pirmo reizi publicēts tikai pēc autora nāves, “Cosmopolitan Magazine” (1917.gada janvāris-oktobris), bet pēc tam “MacMillan” izdevniecība izdeva atsevišķu grāmatu.

Par romānu “Maikls, Džerija brālis” praktiski nekas nav zināms. Nav arī recenziju, kas ir visai dīvaini, jo šī grāmata ir arī tiem, kam patīk lasīt par dzīvniekiem, ļoti neparasta, un pēc daudzu lasītāju uzskatiem ir pat interesantāka nekā “Baltais ilknis” un “Dzimtas aicinājums”. Tomēr ir arī kritizējošas atsauksmes: “Romāns nav uzskatāms par vienu no rakstnieka labākajām grāmatām. Daudzās no tās lappusēm ir aprakstīta nežēlība, reālistiskus aprakstus bieži aizstāj izpušķojums un deklaratīvisms. Šķiet, ka rakstnieks pats reizēm iekrīt tajās galējībās, pret kurām viņš cīnījās savos labākajos darbos. Humāniskais patoss”. Cik cilvēku – tik viedokļu...

Autors piemin īru terjerus arī citos tā darbos. Piemēram, stāstā “Velni no Fuatino”, novelē “Mēness ieleja”.

Neaizmirstamos Džeka Londona literāros darbus par īru terjeriem krievu valodā var izlasīt pēc sekojošām atsaucēm:
 

"Джерри-островитянин"
"Майкл, брат Джерри"
 

Pievienot komentāru

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website