Īru terjers.Džordžs Kids, „Īru terjers”

„Īru terjers, iespējams, ir visskaistākais suns uz pasaules. Viņš neizšķiež savu nenovērtējamo padevību un uzticību ikvienam pretimnācējam, kurš uzsāk sarunu ar viņu. Bet cilvēkam, kurš iekarojis viņa sirdi un cieņu, īru terjers līdz savai pēdējai stundiņai būs draugs, aizstāvis, lielisks rotaļu biedrs un līdzjūtīgs mierinātājs. Viņš ir vecās, nemirstīgās skolas īru džentlmenis, sākot ar kāju pirkstiņiem un beidzot ar rudo galvu. Viņa sirds ir vismaz trīs reizes lielāka par ķermeni, gaiša un tīra kā klejojošam bruņiniekam. Viņš nekad pirmais neuzsāks cīņu, bet ne par collu neatkāpsies, ja kautiņš tiks uzspiests. Piedevām īru terjera raksturā ir kāda īpašība, kas saistīta ar psihi un kuras nav gandrīz nevienas citas šķirnes sunim – tas ir zināms misticisms, kas saistīts ar viņa senču dzimteni.”
Alberts Paisons Tehūns

 

Īru terjeri sāka parādīties izstādēs apmēram 1870.gadā un no tā laika tiek rakstīti arī šo suņu raduraksti. Nav grūti iedomāties, ka īru terjers ir viens no daudzajiem terjerveidīgajiem suņiem, kuri izveidojās un attīstījās Britu salās pirms vairākiem gadsimtiem. Lai no kurienes un kad īru terjers būtu radies, tā ir šķirne, kura atšķiras no citām: izturīgs un drosmīgs mednieks un draugs daudzās īru ģimenēs. Lielākoties šie suņu dzīvoja Īrijas ziemeļos Antrīmas grāfistē pie Balimenas, Korkas grāfistē un Viklova kalnos uz dienvidiem no Dublinas. Suņu izstāde Dublinā 1873.gadā bija pirmā, kurā īru terjeri tika ierindoti atsevišķā klasē.

Par šķirnes tēvu un māti kļuva Killiney Boy un Champion Erin. Viņi radīja lieliskus pēcnācējus un katram no viņiem bija pēcnācēji arī ar citiem terjeriem. Viņu pirmais kopīgais metiens kļuva slavens ar izstāžu uzvarētājiem un veiksmīgiem vaislas suņiem: Playboy, Poppy, Pretty Lus, Herold, Pagan II un Peggy. Īru terjeru popularitātes vilnis no šķirnes dzimtenes drīz pārvēlās pāri okeānam. Īru terjers tika ievests ASV jau 19.gadsimta septiņdesmitajos gados, bet Džeimss Vatsons rakstīja, ka viņa Kaslyn bija pirmais īru terjers, kas tika parādīts izstādē ASV 1880.gadā. Apmēram no 1930.gada īru terjers kļuva par ASV populārāko suni. Šķirnes intereses aizstāvēja klubs, kurš tika izveidots 1897.gada 23.februārī.

Kā izskatās mūsdienu terjers salīdzinājumā ar aizgājušā gadsimta suni? Mūsdienu īru terjers – tas pēc būtības ir tas pats terjers, kurš aprakstīts pirmajos šķirnes aprakstos. Kopš tiem laikiem, kad ir radies šķirnes standarts, īru terjerus skārušas tikai divas būtiskas izmaiņas: tiem vairs nekupē ausis un suņa pieļaujamam svaram pievienotas trīs mārciņas. Ja salīdzina fotogrāfijas no pašreiz notiekošo izstāžu ringiem ar daudz senāk uzņemtām, lielākās atšķirības redzamas suņu izstādīšanas manierē. Suņiem tagad ir garākas astes un īsāka vilna. Bet patiesībā vilnas un priecīgās astes garumam nav nekādas nozīmes – tas ir tas pats dzīvespriecīgais , apburošais Miks. Vide, kura agrāk veidoja īru terjera raksturu, ir mainījusies. Tāpēc uz tiem, kas tagad audzē īru terjerus, gulstas īpaša atbildība, lai saglabātu šī lieliskā suņa sākotnējās vērtīgās īpašības – padevību, uzticību, enerģiju un draudzīgumu.

Kāds īru terjeru pazinējs reiz rakstījis: „Ja mani lūgtu nosaukt visattīstītākās īru terjera rakstura iezīmes, es atbildētu: drosme un labs raksturs”. Īru terjers aizstāv savas tiesības un nekādi nav saucams par bailīgu. Viņš ir jautrs, ātrs un drosmīgs. Viņš mīl savu ģimeni, ir atturīgs attiecībās ar svešiem, nesamierināms ar ienaidniekiem. Viņš ir izlēmīgs un gudrs. Dardevil – drosmīgs un viltīgs. Dartagnans – elegants „algotais slepkava” izstādēs. Miks – laimīgs, skaļš un labs draugs. Pedijs un Mikijs ir vārdi, kurus parasti deva īru terjeriem, kas bija britu armijas dienestā pirmā pasaules kara laikā, tie lieliski atspoguļo kareivju cieņu un mīlestību pret šiem suņiem.

Īru terjera raksturu droši vien ir ietekmējušas dažādas prasības, kas tiem tikušas izvirzītas daudzu gadu garumā. Viņš bija ģimenes loceklis daudzās īru lauku mājās. Pa dienu viņš bija pavadonis un mednieks, bet naktīs palika ārā apsargāt kartupeļu bedri.

Savu drosmi, izlēmību un attapību īru terjers pārbaudīja un vēlreiz pierādīja pirmā pasaules kara laikā, kad dienēja tieši uz frontes līnijas. Kad nebija radiosakaru, cīnītāji savstarpējiem sakariem izmantoja suņus – sakarniekus. Viens piemērs: Kīpers Hamonds ar diviem suņiem – Pediju un Nansenu 1917.gada oktobrī tika nosūtīts uz kādu no frontes līnijas vietām Beļģijā. Nansens tika nogalināts jau šajā pirmajā uzdevumā, bet Pedijs turpināja kalpot un, pēc Kīpera Hamonda vārdiem, sešu mēnešu laikā ne reizi nekļūdījās uzdevuma izpildē. Reiz Pedijs ziņojumu no štāba bataljona uz armijas daļu, kas atradās piecu jūdžu attālumā, nogādāja mazāk nekā 30 minūtēs, piedevām vismaz trīs no piecām jūdzēm ceļš sastāvējis no šauriem dēlīšiem tranšejās.

Īru terjers var būt arī kaitinošs – mīl kaitināt, uzbāzties, mēģinot panākt sazin ko. Kad beidzās dresūras nodarbības, Glorijs leca uz galda, lai viņam uzliktu siksniņu un aizvestu mājās. Laukumā bija divi galdi un, ja ar pavadu rokās saimnieks devās pie viena no tiem, Glorijs pilnīgi noteikti uzlēca uz otra, bet pēc tam gaidīja saimnieku, luncinādams astīti un tīksminādamies par savu gājienu.
Īru terjers var būt neprognozējams. eiz nelielā pasākumā Sjū Grifita nolēma nodemonstrēt titulētā čempiona Granibar Fiddler (Smiss) spējas un to, kāda no šīm spējām ir liela jēga. No visiem viesiem savāca cigarešu paciņas un visas kopā salika uz grīdas. Smisam vajadzēja izvēlēties paciņu, kura piederēja saimniecei, un atnest to viņai. To viņš izpildīja. Pēc tam viņš darbu turpināja, apošņādams visas atlikušās paciņas un katru no tām nogādādams attiecīgajam viesim.

Īru terjers mēdz būt viltīgs. Kad Larkija ieraudzīja, ka viņas draudziņš – suņuks ērti iekārtojies viņas mīļākajā vietā, viņa devās pie durvīm un sāka riet tik nelabā balsī, it kā aiz durvīm slēptos neaptveramas briesmas. Protams, Denijs izleca no krēsla un devās pie durvīm, lai visu noskaidrotu. Toties Larkija pa to laiku mierīgi apgriezās un ielēca krēslā.

Īru terjers var būt labs aktieris. Viņi lieliski „dzied” mūzikas pavadījumā. Kad viņi ļoti vēlas iziet ārā, viņi ir spējīgi pārvarēt augstas sētas, izrakt zem žogiem milzīgas bedres vai gluži vienkārši iet sētai cauri. Īru terjers var uzkāpt pa jebkurām kāpnēm, izlien caur šaurām šķirbām, manipulē ar dažādiem durvju aizvēršanas mehānismiem, gan grūž, gan atvelk durvis.

Īru terjeri ļoti pieķeras saviem saimniekiem: ārstam Pralsam Mārtinam bija jauna kucīte Nora, kura bija viņam tik ļoti pieķērusies, ka ļoti pārdzīvoja saimnieka aiziešanu. Mārtins problēmu atrisināja, atstājot Norai kaut ko no savām mantām, lai sunīte to sargātu. Viņa bija ļoti apmierināta ar šo kārtību, bet rūca uz ikvienu, kurš mēģināja tuvoties priekšmetam, kuru viņa „sargāja”. Kad Mārtins apprecējās, Nora kļuva par ģimenes suni un lielisku sargu bērniņam.

Īru terjeram patīk rotaļas. Bridžitas un Petsijas mīļākā rotaļa ir slēpšanās. Kāds no ģimenes locekļiem viņas pietur, kamēr kāds cits paslēpjas – aiz durvīm, pieliekamajā, tumšā stūrī, aiz dīvāna. Pēc komandas „meklēt!” Bridžita un Petsija trokšņaini okšķerē visās vietās, kur vien iespējams paslēpties. Un, kad viņas meklēto atradušas, tad rej, lēkā, vicina astītes no prieka un gaida uzslavu.
Īru terjers gandrīz vienmēr diezgan naidīgi izturas pret otru sava dzimuma suni, īpaši jau puikas. Tādēļ īru terjeram ir kaušļa reputācija. Bet viņi nekaujas vairāk kā citu šķirņu suņi, vienkārši īriem šis process vairāk patīk. 

Lauras Milleres tulkojums.
 

Pievienot komentāru

Kontakti

Ksenija Sizova
(+371) 293 777 09
ksenija-s@inbox.lv
Rīga, Latvija
Aglonas 31-22,
LV-1057

Īru terjers

Austiņas, bārzdele, mirdzošas acis, -
Vai no pasakas viņš, - kurš man to sacīs?
Var jau būt, ka tas rūķītis nieka,
Nē, īru terjers, ko iepazīt prieks man.

Draiskuma pilns un rotaļu kārs,
Tas ir terjers, kam noskumt nav prāts.
Kam tāds ir mājā vai klejo pa dārzu,
Bēdas un skumjas sen izmetis ārā.

Stalts un skaists šīs mīlulis jaukais,
Ar vienu tādu par maz jau būs laikam...


Inna Anedčenko, atdzejojis Knišs

RED FACTOR
is a
Proud Member
of the
Irish Terrier Ring

[ Previous | Next ]
[ Random | List Sites ]

Top
Irish

Terrier
Website